HETI HÍRÖSSZEFOGLALÓ – MÁRCIUS/3
- Anna
- Mar 24, 2019
- 2 min read
A Trump és Kim közötti második, Hanoi-ban megrendezett csúcstalálkozó megállapodás nélküli megszakítását követően két váratlan bejelentés is érkezett az észak-koreai vezetéstől. Az egyik, már a múlt héten közreadott jelentés Coj Szonhi északi külügyminisztertől érkezett, amelyben deklarálta, miszerint az atomprogramról folytatott tárgyalásokat a rezsim a továbbiakban nem kívánja folytatni az Egyesült Államokkal. Habár beszámolója szerint Kim Dzsongun a későbbiekben közreadja jelentését a kérdésről, melyben ismertetni fogja hivatalos álláspontját, azonban ennek elhangzásáról egyelőre nincs információ.
Egy másik hasonlóan meglepetésszerű hírt is közreadott a dél-koreai hírszerzés, melyben közölték, hogy a 2018 augusztusában létrehozott két Korea-közti összekötő iroda északi képviselőit hazahívta a vezetőség. A keszongi irodának létrehozásáról Kim Dzsongun észak-koreai vezető és Mun Dzsein dél-koreai elnök egyezett meg 2018 áprilisában, első csúcstalálkozójuk alkalmával. Az intézmény létrehozásával céljuk az volt, hogy az irodában tartózkodó átlagosan 20-20 ember napi szintű tárgyalásokat folytasson, ez által megalapozva a két ország közötti diplomáciai kapcsolatokat. Dél-koreai források szerint a döntés hátterében az állhat, hogy az északi vezetőség úgy gondolja, Dél-Korea nem vállal elég tevékeny szerepet az Egyesült Államok és Észak-Korea közötti tárgyalások közti közvetítésben. Az északi képviselők hazarendelése ellenére Szöul arra szólította fel embereit, hogy maradjanak az irodában, s folytassák tevékenységüket adekvát módon.

A helyzetben beállt újabb mélyvölgy ellenére Donald Trump, még ugyanezen a napon, pénteken elrendelte az Észak-Korea ellen tervezett újabb szankciók ötletének az elvetését. Az elnök által Twitteren közzétett bejelentés ugyanakkor rövid időre zavart támasztott, mivel abból többen azt a következtetést vonták le, hogy az elnök a már korábban meghozott szankciók eltörlését rendelte el. A hivatalnokok később azonban tisztázták, hogy Trump szavai a még csupán tervezett szankciókra vonatkozott, melyeknek nyilvánosságra hozatalát egy későbbi időpontra tűzték ki. Az Egyesült Államok szóvivője, Sarah Huckabee Sanders az újságíróktól érkező kérdésekre reagálva mindössze azt nyilatkozta, hogy Donald Trump „kedveli Kim elnököt, és nem gondolja, hogy ezek a szankciók szükségesek.” Ugyanakkor, az amerikai kormány hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a már korábban érvénybe léptetett szankciókat betartsák és betartassák más nemzetekkel is, annak érdekében, hogy egyfajta nyomásgyakorlást alkalmazva Kim Dzsongunt arra késztessék, hogy feladja atomfegyver-programját. Ennek érdekében az Egyesült Államok csütörtökön két kínai hajózási vállalatot is büntetéssel sújtott azzal a váddal, hogy szállítmányozásaikkal az Észak-Korea ellen hozott szankciókat próbálják enyhíteni.
A két, eheti bejelentés várható fejleményei egyelőre bizonytalanok, mivel előre nem tudható az, hogy az újabb szankciók érvénytelenítése jelentősen hozzájárul-e a későbbiekben az észak-koreai gazdasági termelés javulásához; mindemellett, kérdéses, hogy az atomprogramról folytatott tárgyalások holtpontra jutnak-e, vagy egy esetleges, az Egyesült Államoktól érkező kezdeményezés hoz-e változást az észak-koreai vezetőség a kérdés iránt mutatott hozzáállásában. Mivel a Keszongban létrehozott Korea-közi irodában a déli képviselők a jelentés szerint folytatják tevékenységüket, lehetséges, hogy egy újabb kapcsolatfelvétel az északi vezetőséggel ismét be fogja indítani a két fél között fél éve elindított tárgyalásokat, amely mindenképp pozitív változás lenne, lévén erősítené nemcsak az Észak- és Dél-Korea közötti diplomáciai köteléket, hanem áttörést eredményezhetne az északi rezsim és az Egyesült Államok tárgyalásaiban is.
Comentários