Észak-Korea korunkban az emberiség előtt álló egyik legnagyobb kihívás, de a nemzetközi válasz egyelőre még nem illeszkedett a probléma fontosságának a méretéhez. Azért teszünk erőfeszítéseket, hogy a világ reálisan lássa az észak-koreai helyzetet, s így az emberek részesüljenek abban a nemzetközi szintű támogatásban, melyet megérdemelnek. A nemzetközi támogatás eléréséhez először a sztereotípiák lerombolására kell törekednünk
A vezető hírek Észak-Koreát azonosítottak az"őrült-Kimekkel" és a nukleáris tevékenységükkel, ami megakadályozza a hétköznapi embereket, akik szeretnének enyhíteni a menekültek helyzetén, hogy bekapcsolódjanak a munkánkba. Szeretnénk megváltoztatni ezt a helytelen beidegződést - ezért tartjuk fontosnak, hogy minden esetben az emberek érdekei legyenek az első helyen, s a vezetők politikai bűncselekményeit háttérbe szorítsuk (people over politics). Az Észak-Koreáról alkotott képünk meghatározza, miként reagálunk rá Évtizedeken keresztül a különböző médiafelületeken olvasható vezető hírek Észak-Koreáról egy félig fenyegető, félig "szórakoztató" képet alakított ki olvasóiban a távoli országról, mindezek felett pedig egy bizonyos reménytelen tragikumként tekintett a kelet-ázsiai térségben megbúvó rezsim miatt szenvedő milliók helyzetére. Huszonnégy millió ember - olyanok, akárcsak Te és én - szenved a világ legkegyetlenebb diktatúrájától, de úgy tűnik, mintha mindenki elfeledkezett volna róluk. Ez a beidegződés nemcsak szűklátókörű amiatt, hogy csupán a Kim-dinasztia politikai bűnei és atomfegyverkezései alapján ítéli meg az egész országot, hanem haszonleső is - számtalan online megosztott, Észak-Koreáról szóló videó készítőjének, s több interneten megjelenített, témához kapcsolódó újságcikk írójának burkolt szándéka tartalmuk közzétételével a nyerészkedés, és az ország polgárainak lejáratása. A demagóg írásokkal rengeteg külső szemlélőnél érzéketlenséget és közönyt váltottak ki, ezzel megakadályozva sokakat abban, hogy globális szinten bekapcsolódjanak tevékenységünkbe. Ezzel sok észak-koreai menekült esélye a jobb életkörülményekre, drámaian lecsökkent.
Ahogy a média kezeli az Észak-Korea-ügyet Számos felületen dolgoznak azon, hogy a botrányokra élezzék ki az Észak-Koreához kapcsolódó kérdéseket. A hírek nyilvánosságra hozatala során számos kommentátor lázas izgalommal kezeli a demilitarizált övezetnél történt aktuális eseményeket, mintha az egy puskaporos hordó lenne, ami bármikor felrobbanhat. Sokan úgy vélik, hogy Észak-Korea akkora fenyegetést jelent a világ számára, hogy idővel képessé válik arra, hogy porig rombolja ellenségeinek országát. A feszültség és az egyre fokozódó konfliktus mindig megfelelő szalagcímet biztosít a botránykeltést szorgalmazó lapoknak.
Az észak-koreai embereket gyakran jelenítik meg a különböző tévéadások során, mint egymás mellett szigorú menetben haladó katonákat, fanatikus párthíveket, vagy egy, a propaganda által szervezett esemény lelkes résztvevőit. A probléma ezekkel a képsorokkal az, hogy szándékosan emberi mivoltukból kivetkőztetik az izolált ország polgárait, és jobban megnehezítik a külső szemlélők számára azt, hogy együttérezzenek velük. Kim Jong-un ma a világ egyik leghíresebb koreai származású embere, s egyben az egyik legismertebb vezetője is. A nemzetközi média évtizedeken át csupán a Kim-családot helyezte reflektorfénybe, s azzal, hogy politikai bűncselekményeiket állandóan felszínen tartották, tulajdonképpen biztosították azt, hogy folyamatosan aktuális hír legyen minden dinasztiájukhoz kapcsolódó téma.
A sztereotípiák lerombolása elengedhetetlen ahhoz, hogy felgyorsítsuk a változás folyamatát
A politikai patthelyzet ellenére az észak-koreai emberek kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy a változást elősegítsék. Annak ellenére, hogy a világ egyik legszélsőségesebb elnyomási rendszerében élnek, jelentős, alulról felfelé építkező gazdaság kialakulását segítik elő, valamint az információ áramlásában igyekszenek komoly változásokat elérni, ahogy keményen dolgoznak azért is, hogy társadalmi változásokat idézzenek elő hazájukban. Hisszük, hogy önfeláldozó munkájuk meghozza gyümölcsét, és még a mi életünkben elérik régóta várt szabadságukat.
Hogy valósul meg az előítéletek megváltoztatása?
Az észak-koreai-helyzetről adott beszámolók során a legfontosabb minden esetben az emberek, s nem a rezsim előtérbe helyezése. Észak-Korea egy a sok átlagos ország közül, jó emberekkel, akik egy borzasztó kormány elnyomása miatt szenvednek, s sajnos ez teszi "mássá" világunkban. Az észak-koreaiakról szóló előadások s a témához kapcsolódó beszélgetések során lényeges, hogy mindig egy-egy személy történetét osszuk meg azokkal, akik a kérdés iránt érdeklődéssel vannak. Fontos emellett, hogy a beszámolók során nemcsak az észak-koreaiak fontos szerepét hangsúlyozzuk, melyet a változás felgyorsításában játszanak, hanem lényeges mindazon kihívásokat is belefoglalni ezekbe, amelyeken keresztül mennek - ezek a történetek ugyanis sokakat cselekvésre inspirálnak.Mindemellett, fontos, hogy az észak-koreaiakat a médiában is emberi méltósággal ruházzuk fel, nem őrült fanatikusokként, hanem normális, átlagos polgárokként prezentálva őket, akik jogainak kivívásában fontos szerepet játszhatunk mi is. Bár az észak-koreaiak nagy kihívásokkal néznek szembe hazájukon belül is, fontos nemcsak az extrém körülményekre és az őket érő súlyos retorziókra koncentrálni, hanem az átlagos tapasztalatokra is, melyeket Észak-Koreán belül szerezhetnek a mindennapokban. Fontos az emberek egyediségére és személyiségére felhívni a figyelmet, és elkerülni azt, hogy a közvélemény "agymosott robotokként" tekintsen rájuk - és bár tagadhatatlanul kemény munka, de elengedhetetlen az azért folytatott küzdelem, hogy ezt a képet fokozatosan leromboljuk a többségben.Lényeges azokra a változásokra fókuszálni, melyek már elkezdődtek Észak-Koreában. Az emberek a gyökerektől, alulról felfelé építik újra az életüket, mely átszervezi egész társadalmukat. Mindez a rezsim uralmát megrendíti, és törvényességét kétségbe vonja - emiatt rendkívül fontos, hogy az embereket ne tehetetlen áldozatokként állítsuk be a nyilvánosság előtt, hanem aktív szerepvállalókként, akik a változást törekvéseikkel eredményesen előremozdítják.
A képek forrásai: libertyinnorthkorea.org és CNN.com
Forrás: libertyinnorthkorea.org
Comments